Opinion

Normalizimi i Islamofobisë

Normalizimi i Islamofobisë

Sead Zimeri Saga e Ahmed Mohamed-it, 15 vjeçarit amerikan që kishte shpikur një orë dhe e kishte paraqitur atë më pas në shkollë, duke përfunduar kështu i arrestuar nga organet e sigurimit nën akuzën për terrorizëm, rezultoi mirë për Ahmed-in duke qenë se emri i tij u bë i njohur […]

 
 

Trazira e botës sot

Trazira e botës sot

Pankaj Mishra “Historia“, shkruante Emil Cioran, “është ironi në marshim.” Ajo u përshpejtua në mënyrë dramatike javën e kaluar teksa Gjermania u përshfaq si ndërgjegjia morale e Evropës, 70 vjet pas mposhtjes së nazizmit. Ata që dje e mposhtën, sot janë katandisur të përshkruajnë viktimat e luftës dhe persekutimit si […]

 
 

Të lexosh Ibn Sinën në Ramazan

Të lexosh Ibn Sinën në Ramazan

Ibrahim Kalin Filozofia e Ibn Sinës është një thirrje për t’ia hapur mendjet dhe zemrat tona të vërtetës e cila përfshin ekzistencën tonë dhe muaji i shenjtë i Ramazanit është koha për ta konsideruar këtë thirrje Ibn Sina (980-1037), një nga filozofët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, nuk […]

 
 

Rinia e zhdukur e Egjiptit

Rinia e zhdukur e Egjiptit

Mona Eltahawy / The New York Times Kajro – Esraa el-Taweel, 23, doli për darkë me miq më 1 qershor dhe që atëherë nuk është parë më. Zonjusha Taweel, studente dhe fotografe që u qëllua në shtyllën kurrizore vitin e kaluar kur fotografonte protestat në përvjetorin e revolucionit egjiptian të 2011, […]

 
 

Dënime mjerane me vdekje në Egjipt

Dënime mjerane me vdekje në Egjipt

  Boardi Editorial New York Times Dikur në të ardhmen e afërt, Mohamed Morsi, presidenti i parë i zgjedhur në mënyrë demokratike i Egjiptit, mund të varet nga shteti. Kjo do të ishte një padrejtësi e thellë, duke pasur parasysh gjyqet e turpshme që e çuan atë në dënimin me vdekje. […]

 
 

Pse Islami nuk ka nevojë për reformim

Pse Islami nuk ka nevojë për reformim

Mehdi Hasan* Muajt e fundit, thirrjet klishe për reformimin e Islamit, një fe 1400 vjeçare, janë shtuar. “Kemi nevojë për reformim mysliman,” deklaroi Newsweek. “Islami ka nevojë për reformim nga brenda,” shkroi Huffington Post. Pas masakrës së Parisit në janar, Financial Times ishte dakord me ata në perëndim që besonin […]

 
 

Abuzimi i Satirës

Abuzimi i Satirës

Gerry Trudeau Gerry Trudeau është një karikaturist amerikan, fitues i cmimit Pulitzer me fumetit Donnesbury. Ai është edhe krijues dhe producent ekzekutiv i Amazon Studios. Kjo është pjesë nga fjala e mbajtur në 10 Prill në Universitetin e Long Island ku autorit ju dha cmimi i karrierës George Polk. Unë […]

 
 

A mundet Armenia të shkojë përtej urrejtjes ndaj Turqisë?

A mundet Armenia të shkojë përtej urrejtjes ndaj Turqisë?

Arman Grigoryan* Të premten që vjen, Armenët në këtë vend dhe në mbarë botën do përkujtojnë 100 vjetorin e ngjarjes më të rëndë të historisë së tyre – vrasjen masive të paraardhësve të tyre në Perandorinë Osmane. Do ketë fjalime solemne, ceremoni e mitingje. Do ketë thirrje emocionale që qeveritë […]

 
 

Në Kërkim të Bazave të Intolerancës dhe Dhunës.

Në Kërkim të Bazave të Intolerancës dhe Dhunës.

Besnik Sinani Një artikull i Gëzim Selacit, pedagog në Universitetin e Prishtinës, mbi atë që autori quan “Bazat e Jotolerancës dhe dhunës në ligjerimin Islam” u pasua me një sërë debatesh në mediat sociale. Artikulli, në fakt, sjell jehonën e një debati më të gjerë në disa media në botë, […]

 
 

Distancimi i Ateisteve

Distancimi i Ateisteve

Besnik Sinani Pas vrasjes së tre muslimanëve në Shtetet e Bashkuara nga një i vetëdeklaruar ateist, komentatori i CNN dhe pedagogu në Morehouse College, Marc Lamont Hill ironizoi në Twitter: “po pres që komuniteti ateist të dënojë këtë krim të tmerrshëm në Universitetin e North Carolina, Chapel Hill. A është […]

 
 
 
 
 
 

Arkiva

Rregjistrohu me email

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner