Shkrime

A ju shqetësojnë vrasjet në masë?

A ju shqetësojnë vrasjet në masë?

David Swanson Këtë e dimë: një i ri që kishte vrarë me sukses në shkallë të gjerë shkoi te udhëheqësi i tij shpirtëror me dyshime dhe kleriku i tha se vrasja në masë ishte pjesë e planit të Zotit. I riu vazhdoi të vriste derisa mori pjesë në vrasje masive […]

 
 

Mes përfytyrimeve mjerane për një Europë myslimane, kujtoni Alhambran

Mes përfytyrimeve mjerane për një Europë myslimane, kujtoni Alhambran

  Boris Johnson* The Daily Telegraph Ptu! E mbylla romanin para se avioni të ulej. E lexova aq shpejt saqë mund të thuhet që e përthitha. Është bestselleri i ri, Submission, me autor një intelektual francez, fytyrëvrarë, që i ndez cigaret bisht për bisht e quhet Houellbecq, dhe është i […]

 
 

Myslimanët shqiptarë përballë ekstremizmit “laik”

Myslimanët shqiptarë përballë ekstremizmit “laik”

Anton Cara Është bërë e modës që, pas çdo atentati terrorist me justifikim islam në Europë, të vërshojë në mediat shqiptare një valë opinionesh me pretendime mesianike, disa për qytetërimin “tonë”e disa për islamin, athua se ky nuk është pjesë e kulturës shqiptare dhe e pronorit ‘tonë’. Që këtu, çdo […]

 
 

Europa shton presionin ndaj Izraelit në lidhje me kolonët

Europa shton presionin ndaj Izraelit në lidhje me kolonët

  The Economist. Kantina e verës, fituese e çmimit Psagot, në një zonë kolonësh në Bregun Perëndimor në veri të Jeruzalemit është kthyer në stacion i pëlqyer në vitet e fundit për politikanët e djathtë izraelitë dhe amerikanë, të gatshëm jo vetëm të pinë Kabërnet, por dhe të fitojnë pikë […]

 
 

Xhihadizmi : një revoltë gjeneracionale dhe nihiliste

Xhihadizmi : një revoltë gjeneracionale dhe nihiliste

Nga Olivier Roy – Le Monde 24/11/2015 Franca në luftë ! Noshta. Por kundër kujt dhe kundër çfarë ? Daesh-i nuk nis sirianë për të kryer atentate në Francë në mënyrë që ta shkurajojë qeverinë franceze nga bombardimet. Daesh-i mbështetet te një rezervuar të rinjsh francezë të radikalizuar, të cilët, pavarësisht se […]

 
 

Paragjykohen muslimanët?!

Paragjykohen muslimanët?!

e.zani Në Shqipëri e sigurisht në Kosovë, disa media kryesore, duke pretenduar se po informojnë dhe po bëjnë gazetari, raportuan para katër ditësh një incident në fillimin e ndeshjes Turqi-Greqi: Një pjesë e tifozëve turq nuk kanë reaguar mirë për mbajtjen e një minute heshtje në nder të viktimave të […]

 
 

Skandalet e Vatikanit dhe ato të Erdoğanit

Skandalet e Vatikanit dhe ato të Erdoğanit

Sa herë që papa lëviz nëpër botë ose zhvillohet ndonjë takim i nivelit të lartë i organizuar nga Selia e Shenjtë mediat shqiptare janë njëzëshëm altoparlanti përçues i ngjarjeve për publikun tonë, duke mos pasur as nevojën e theksimit të prapavijës fetare, aq evidente në raste të tilla. Për çudi, […]

 
 

A mundet Netanjahu të thotë gjithçka që i pëlqen

A mundet Netanjahu të thotë gjithçka që i pëlqen

Dahlia Scheindlin The Guardian Një konsulent politik më tregoi një herë si kishte ngrënë drekë me Benjamin Netanjahun, i cili porositi një hamburger me patate të skuqura. Ai nuk duhej të hante ushqime të tilla – urdhër i doktorit. Ndërsa ata po mbaronin, hyri gruaja e Netanjahut, Sara, pa faktet […]

 
 

Standardi i dyfishtë i laicitetit

Standardi i dyfishtë i laicitetit

H.Omari Siç e kemi evidentuar më herët, 5 shtatori është Dita ndërkombëtare e bamirësisë, që përkon me vdekjen e Nënë Terezës, të cilën ne të Shqipërisë, përveçse me toponimi e monumente urbanistike, kemi nderin ta përkujtojmë në kalendarin festiv me 19 tetor, në ditën e saj të Lumturimit, si një […]

 
 

Islamofobia midis mohimit dhe keqpërdorimit

Islamofobia midis mohimit dhe keqpërdorimit

R. Skopi* Duket se diskutimet mbi radikalizmin në tryezave që mbledhin rreth tyre kryesisht pak e hiç njohës të zhvillimeve bashkëkohore mbi teoritë e radikalizimit, kanë filluar të zënë vend më shumë në Kosovë. Këtu nuk do të trajtoj ndonjërën nga teoritë e radikalizimit, e as ndonjërin nga modelet shpjeguese […]

 
 
 
 
 
 

Arkiva

Rregjistrohu me email

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner